To pytanie zadaje mi większość mam na pierwszej wizycie dotyczącej planowanego porodu domowego.
Odpowiedź brzmi : Nie, nie musisz! Basen nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia, ale jeśli bierzesz pod uwagę poród do wody to możesz rozważyć jego zakup lub wypożyczenie. Szczególnie warto wziąć pod uwagę tę opcję, gdy nie masz w łazience wanny. Wiecie, że dzieciaki często rodzą się właśnie do wanny? Zróbmy więc krótki przegląd opcji jakie mamy w kwestii przygotowania do porodu w wodzie.
- Wypożyczenie profesjonalnego basenu porodowego. Tutaj najpopularniejsze są dwa modele – la bassine i birth pool. Trochę marzy mi się, aby jakiś polski producent wyprodukował nasz rodzimy odpowiednik. @intex_polska co Ty na to? Tutaj wystarczy znaleźć online wypożyczalnie, która oferuje taką usługę. Dużym plusem profesjonalnego basenu jest jego wysokość i stabilność. Kolejnym cały osprzęt wokół – wąż i pompa – przydatna przy sprzątaniu już po. Zdecydowanym minusem jest koszt, wyższy niż w przypadku opcji nr 2.
- Basen w wydry/Basen w rybki z POMPOWANYM DNEM firmy intex. Prawdziwy mercedes w kategorii budżetowa wersja basenu do porodu. Możecie go dostać już za stówkę. Jest dość stabilny i wygodny. Mniejszy niż profesjonalny, ale nadal komfortowy. Decydując się na tę opcję musisz pomyśleć o tym jak chcesz go napełnić i jak później pozbyć się z niego wody. W jakiś 90% przypadków odbywa się to z użyciem wiadra.
- Twoja własna wanna. Nic nie trzeba rozkładać, ani przygotowywać. Dolewasz ciepłej wody kiedy chcesz. Minus? Twardo! Baseny porodowe nie bez powodu mają pompowane dno. Kiedy klęczysz przez dłuższy czas komfort użytkowania wanny zdecydowanie spada. Aby rozważać wannę do porodu musi ci być w niej wygodnie. Spróbuj wejść do niej i wypróbować kilka pozycji – klęczącą, kuczną i na boku. Jeśli uznasz, że czujesz się w nich dobrze to może jest to rozwiązanie dla Ciebie.
Mam nadzieje, że artykuł pomoże Wam podjąć decyzje